Twoja przeglądarka nie obsługuje Java Scriptu. Włącz obsługę JS by móc obejrzeć stronę we właściwej formie

FAQ

Chrapanie i bezdechy u dzieci - czy jest to groźne?

Bezdechy, a zwłaszcza chrapanie nie są rzadkie u dzieci. Ocenia się że nawet do 30% dzieci w wieku przedszkolnym chrapie regularnie, a 3-5% ma bezdechy.
Zarówno chrapanie jak i bezdechy świadczą o tym, że u dziecka dochodzi do niedotlenienia organizmu. W nocy występuje niedotlenienie wszystkich tkanek i narządów, w tym mózgu.
Ogromna liczba prac naukowych potwierdza, że dzieci chrapiące rozwijają się wolniej niż dzieci zdrowe.

Stwierdzone jest ponad wszelką wątpliwość, że dzieci chorujące na bezdech mają wyższe ciśnienie tętnicze, zaburzone krążenie krwi w obrębie naczyń mózgowych, częściej też mają problemy z nauką i koncentracją.
W większości przypadków przyczyną chrapania i bezdechów jest przerośnięty trzeci migdał (patrz też adenoid, adenoidektomia). Czasami także przerost migdałków podniebiennych i upośledzona drożność nosa mogą być przyczyną choroby.

Jeśli Twoje dziecko chrapie regularnie, wskazana jest konsultacja laryngologiczna i ocena drożności górnych dróg oddechowych. Dziecko powinno mieć też wykonane badanie nocne, w celu wykluczenia występowania bezdechów podczas snu.

 

wróć do spisu wróć do spisu pytań

 

 

 

© All Right Reserved. Design by Broad Com.

Millemedica
Mille Medica Centrum Laryngologii i Alergologii
ul. Lanciego 13, 02-792 Warszawa
www.millemedica.pl
Materiał wydrukowany ze strony www.chrapanie-bezdech.pl
Wszelkie prawa zatrzeżone. Przedruk jak również inne wykorzystanie bez zgody autorów jest łamaniem praw autorskich.
Wiadomości zawarte na stronie, są tylko omówieniem tematu. W celu uzyskania dalszych informacji na temat leczenia chrapania i bezdechów należy skonsultować się z lekarzem.